Nova Scotia duck tolling Retrívr

FCI:

VIII – slídiči, retrieveři a vodní psi.

Povaha:

Velmi inteligentní, velmi učenlivý a velmi vytrvalý. Jako silný a schopný plavec je talentovaným a schopným aportérem ve vodě i na souši. Je vždy připraven k rychlé činnosti při sebemenším náznaku nutnosti aportování. Je velmi fixovaný na svou rodinu, či majitele. Jeho výrazný smysl pro aportování a hravost jsou základy jeho schopnosti lákat kachny. Dnes můžeme tohoto retrievera vidět hlavně v roli společníka a rodinného mazlíčka. Od svých předků má ve vínku kamarádskost a hravost.

Stavba těla:

Psi dosahují váhy v rozmezí mezi 20 a 23 kg, feny mezi 17 a 20 kg. Kohoutková výška se pohybuje okolo 50 cm. Srst je dvojitá, odpuzující vodu. Středně dlouhá a měkká s ještě měkčí hustou podsadou. Smí být  lehce zvlněná na hřbetě, jinak je hladká. Barva může mít různé odstíny červené nebo oranžové. Bílé skvrny obyčejně na špičce ocasu, tlapách (nesmí dosahovat výše než doprostřed přední nohy), hrudi a čele.

Využití:

Byl vyšlechtěn, aby aportoval z ledové vody. Proto musí mít dvojitou srst, která odpuzuje vodu. Plemeno pochází z Kanady, konkrétně z Nového Skotska.  Je výsledkem křížení žlutého chesapeake bay retrívra, labradorského retrívra, flat coated retrívra s hnědými kokršpaněly a také irskými setry a to jž v 17. století. Byl vyšlechtěn specielně pro lov vodních ptáků. Způsob tohoto love je poněkud zajímavý. Pobíhající psi s bílými skvrnami  dělají záblesky na voní hladině, což přitahuje ptactvo, které je pak lapeno do sítí – bez použití střelných zbraní. Tento způsob lovu byl dlouho sledován u lišek, aby se pak mohl přenést do lovecké praxe.